Rok 2018

30.12.2018 - Chata pod Suchým, Koliba Panoráma

Turistický rok sme sa opäť rozhodli zakončiť tradičnou túrou na Chatu pod Suchým a potom zábavou v Kolibe Panoráma.
Bolo čerstvo nasnežené a aj keď bola hmla, šlapalo sa vynikajúco. Hore sme išli po červenej značke alebo po ceste. Na chata bolo ako vždy plno, tak sme po skonzumovaní zásob, vyrazili cez Jedľovinu smerom do Nezbuda na Kolibu, kde sme si spoločne posedeli pri ľudovej hudbe.
Na chatu vyšlo 36 turistov a na predsilvestrovskej zábave sa stretlo 76 tanečníkov.

27.10.2018: Nočná Javorina

Po vlanajšej prestávke nás opäť chcelo počasie nechať doma, no my sme odolali a predsa aj napriek miernemu dažďu sme sa vzdali na cestu zo Stráňav do Strečna. Tentokrát nás na Javorine nečakal západ slnka ale len ťažké mraky, našťastie bez dažďa. Počas krátkej prestávky sme položili k pamätníku veniec na pripomienku 100. výročia vzniku ČSR.
Cestou späť sme si v sedle Rakytie opiekli slaninku, dopili zásoby a pred 21. hodinou sme dorazili do Strečna.
Trasa: Stráňavy - múzeum - Pamätník na Javorine - Sedlo Rakytie - Strečno, 10,5 km, 24 turistov

14.10.2018: Hrad Zniev

Nádherná slnečná jesenná nedeľa nás priviedla na historické miesta nášho vzdelania. Navštívili sme Kláštor pod Znievom, kde bolo založené prvé slovenské gymnázium. Od miestneho kostola sme sa po zelenej značke vydali na hrad, teda už iba jeho ruiny. Kúsok od hradu je pekné vyhliadkové miesto odkiaľ je vidno celú Lúčansku Malú Fatru a tiež kus Veľkej Fatry.
Trasa: Kláštor pod Znievom - Hrad Zniev - Kláštorska kalvária - Kláštor pod Znievom, 8,0 km, 50 turistov

29.09.2018: Náučný chodník

Chladný ale slnečný septembrový deň opäť ponúkol turistom možnosť prejsť sa už siedmykrát po našom náučnom chodníku. Trasa viedla zo Strečna cez vyhliadku na Špicáku, sedlo Javorina, sedlo Rakytie na našu chatu na Domašíne. Tu sa mohli všetci posilniť výborným guľášom.
90 turistov a okoloidúcich

16.09.2018 - Ostrý Roháč

Po roku sme sa opäť vybrali do Západných Tatier dokončiť prechod hrebeňom Roháčov. Prešli sme asi najatraktívnejšiu časť cez Ostrý Roháč. Mnohí si splnili svoj sen a tak sme všetci na záver spokojne posedeli na Ťatliakovej chate.

Trasa 1: Zverovka - Rákoň - Volovec - Ostrý Roháč - Plačlivô - Smutné sedlo - Zverovka, 19 km, 35 turistov
Trasa 2: Zverovka - Roháčsky vodopád - Roháčske plesá - Ťatliakova chata - Zverovka, 13 km,  15 turistov

29.08. - 01.09.2018 - Snežka

Koncom augusta sme absolvovali viacdňový výlet do Krkonôš. Cestou tam sme sa zastavili v Olomouci, kde naše deti (ale radi sa pridali aj dospelí) absolvovali návštevu Pevnosti poznání. Po krátkej prehliadke centra mesta sme pokračovali ďalej. Základný tábor sme si vybudovali v Peci pod Snežkou v Penzióne KOULA.
Vo štvrtok 30.8. sme vyšli na najvyššiu horu Čiech - Snežku (1603 m). Išli sme z Pece na Rychtrovy boudy a potom na Luční boudu, odkiaľ sme po obednej prestávke vyšli až na Snežku. Odtiaľ časť turistov išlo dolu lanovkou a časť cez Obří dúl späť do Pece pod Snežkou. Celá trasa merala približne 20 km. Večer sme zakončili spoločnou grilovačkou.
V piatok 31.8. bol na rade výlet do Adršspasko-teplických skal. Aj keď to najskôr vyzeralo, že sa tam autobusom ani nedostaneme, návšteva tohoto kamenného raja stála za to. Najskôr s nami išiel miestny 70 ročný sprievodca (... začal nám baliť naše baby), ktorý nás zasvätil do tajomstiev Adršspaských skal. Po ich prejdení sme sa odviezli na miestnej loďke, ktorá premáva na umelom jazierku. Odtiaľ sme prešli Vlčou roklinou do Teplických skal. Po ich absolvovaní sme sa vrátili späť do Pece. Večer sme zakončili opäť grilovačkou a tancovačkou pri ľudovej hudbe Hajov a harmonikára Matúša. Keď už živá muzika nevládala, nahradil ich DJ Peťo.
Sobota ráno nás privítala dažďom, tak sme sa rozhodli zmeniť náš pôvodný plán návštevy Vyhliadky v korunách stromov a miesto toho sme navštívili zámok v Litomyšli. Po zaujímavej prehliadke sme sa pobrali domov.

49 turistov

12.08.2018 - Ďumbier - Chopok

Slnečná nedeľa nás najskôr priviedla na "čučoriedkovo-brusnicovú pašu" nad Čertovicou odkiaľ sme potom svižným krokom absolvovali návštevu Chaty M.R.Štefánika a potom Kamennú chatu (resp. to čo z nej ostalo, pretože už to ani náhodou nie je chata ...). Popri občerstvovaní na chatách sme ešte vybehli na Ďumbier a Chopok.

Trasa : Čertovica - Chata M.R.Štefánika - Ďumbier - Chopok - Jasná, Biela púť,  22 km, 38 turistov

03.06.2018 : Bradlo

Teplá nedeľa nás priviedla na ďalšie významné miesto našej histórie - Mohylu M.R.štefánika na Bradle. Ráno sme sa rozdelili na dve skupiny, prvá išla z Myjavy a druhá z Brezovej pod Bradlom. Na vrchole sme sa spoločne poklonili pri mohyle. Potom sme spoločne zišli na Košariská do Múzea M. R. Štefánika, kde sme mali super výklad o živote tohoto významného človeka.

Trasa 1: Myjava - Polianka - Jandova dolina - Bradlo - Košariská, 15 km
Trasa 2: Brezová pod Bradlom - Bradlo - Košariská, 7,5 km

Turistov: 36

19.05.2018 : Praha - Prčice

V máji sme sa rozhodli navštíviť blízke zahraničie. Skúsili sme historický 54. Pochod Praha - Prčice. Do Prahy nás išlo 21 turistov. V piatok sme navštívili zámok Konopište a večer sme opekali u veľmi milých ľudí v Pyšeloch, kde sme nocovali.
V sobotu ráno sme sa rozdelili na skupiny podľa odvahy. 4 sa vydali z Prahy do Prčíc (74km), 9 išlo z Čerčan (50 km ) a 8 turistov sa vydalo z Benešova na 35 km.
Za celkom príjemného počasia sme sa všetci úspešne popasovali s traťou a spoločne sme sa stretli v Prčiciach na námestí.
V nedeľu ráno sme sa stretli ako spolok invalidov a ponahľali sa do Strečna na hody.

10.3.2018 - Rozhľadňa Špicák

Konečne sme sa dočkali, a naša vysnívaná vyhliadka je realitou. Jej výstavba prebehla koncom roku 2017 a dnes sme ju išli slávnostne otvoriť.
Aj keď ráno sa trochu mračilo, nakoniec z toho pekný slnečný deň, na ktorý určite nezabudnú všetci, čo vyšli na Špicák.
Po slávnosti sme sa rozdelili, keď jedna časť išla po náučnom chodníku rovno do Strečna a druhá skupina si pridala ešte výšlap na Havranku a cez Javor do Strečna.

Trasa : Strečno - Špicák - Pod Kojšovou - Kosová - Javor - Strečno, 8 km.

Turistov: 107

Reportáž v RTVS (od 48 minúty)
RTVS Televikend (od 8 min)
RTVS Ahoj Slovensko(od 1:20 min)
Reportáž v TV Markíza (posledný príspevok)
Reportáž TASR
Reportáž na zilinak.sk
Reportáž na TA3

3.2.2018 - Makov

Po minuloročnom úspechu sme si zopakovali výlet pre rôzne typy pohybuchtivých. Opäť sme išli na Makov, kde sa mohli realizovať  peši, na bežkách ako aj na zjazdových lyžiach. A hoci v Strečne bolo pod mrakom, na hrebeni nám zasvietilo aj slniečko.

Pešia trasa: Makov, chata - U Lovásov - Gregušovci - Čerenka - Melocík, 11 km,  turistov: 9

Bežkárska trasa: Melocík - Kasárne a späť, 21 km, bežkárov: 9

Zjazdové lyžovanie: areál SKI Makov, lyžiarov: 9

6.1.2018 - Čipčie

Po minuloročnom mraze nás tento rok čakalo 7 stupňov nad nulov a veľa blata na chodníku. Na vrchole nás nakoniec počkalo trochu snehu a slnka. V sále KD v Turí sme opäť vzorne reprezentovali na Country zábave. 6 netanečníkov sa vybralo pešo z Turia do Strečna, cez Višňové, Stráňavy, Kojšovu a Špicák. Túto 14 km trasu prešli za 3 hodiny.

Trasa: Turie (OÚ) - Čipčie - Turie (OÚ)  8 km + Strečno, 14 km. Trasa na mape

Turistov: 29