Rok 2022 sme zakončili zimnou turistikou na Saračníky, rovnako ako minulý rok, avšak kvôli teplému počasiu nebolo veľa snehu.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Tradičná nočná turistika bola sprevádzaná dažďom, čo spôsobilo biednu účasť oproti minulým rokom. Všetci sme zmokli do nitky, ale po ceste nadol sa každému našlo miesto na Pitnom námestí pri ohni.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Jesenný výlet do Poľska nebol síce turistický, avšak navštívili sme koncentračný tábor, kde sme sa dozvedeli niečo viac o histórii.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Každoročná túra Náučným chodníkom nám tentokrát spríjemnili aj naši kamaráti z Trenčína.

V polovici augusta sme zorganizovali zahraničný výlet do Slovinských Álp, kde sme počas niekoľkých dní poobzerali hory, jazerá, jaskyňu a v neposlednom rade aj hlavné mesto Ljubljanu.

Fotky 14.8. – vodopád Voje
Fotky 15.8. – výstup na Vogel
Fotky 16.8. – Postojna jaskyňa
Fotky 17.8. – k Triglavskym jazerám
Fotky 18.8. – Bled, Vintgar
Fotky 19.8. – Ljubljana

Augustový výlet do rozprávkových Malých Karpát bol slnečný a teplý od začiatku až do konca. Tentokrát vzniklo niekoľko rôznych skupín, ktoré deň strávili po svojom – či už išlo o turistiku alebo kultúrne vyžitie.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Ranný výjazd do Nízkych Tatier bol zamračený a nie prívetivý, ale počas dňa sa nám počasie zlepšilo a výlet bol o to viac krajší. Na začiatku sme sa rozdelili na skupiny, kde turisti mali nezvyčajne časté prestávky spôsobené výhrou na Exprese. Po ceste sme na chatu vyniesli dve polená, za ktoré sme dostali dva čaje. Presunuli sme sa do jaskyne, ktorá nám ohúrila a priniesla ďalšiu zlomeninu v Uhlíku.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Po minuloročnej návšteve trojmedzia na východnom Slovensku sme prišli objaviť krásy aj toho na severe. Počasie bolo príjemné na prechádzku po československej hranici, avšak na chvíľu sme odbočili z chodníka a zablúdili. Po výlete sme si dopriali aj dobrú zmrzlinu počas letného počasia.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Po troch rokoch sme zavítali naspäť do Prahy, aby sme sa zúčastnili Pochodu Praha-Prčice. Prvý deň sme navštívili Brno a hrad Špilberk, večer po príchode do Prahy sme absolvovali prehliadku mesta. Druhý deň sme si odkráčali svoju trasu podľa vlastnej kondície a unavení sa vrátili naspäť na ubytovanie. Tretí deň so svalovicou sme vyrazili naspäť do Strečna, avšak po ceste sme sa zastavili na zámku v Slavkove u Brna.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Každoročný oficiálny Hviezdicový výstup na Javorinu sa tento rok nekonal kvôli vojne na Ukrajine, avšak aj napriek tomu sa nás tam stretlo niekoľko turistov z Uhlíka a Parta HOP. Spoločne sme sa uctili pamiatku a zakončenie bolo tradične na Ostredku s výborným guľášom.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Koncom apríla sme sa vybrali do Malej Fatry na Osnicu, kde počas celej túry nás sprevádzalo slnečné počasie, jarné šafrany a kde-tu ešte zvyšky zimného snehu. Tento výlet sa niesol aj v znamení prvého vážneho úrazu v Uhlíku, ktorý sa prihodil nášmu zahraničnému turistovi z Česka. Našťastie všetko dobre dopadlo a Mirek s nami aj naďalej putuje horami.

Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

V marci sme išli skúsiť či je ešte na Liptove sneh. Bol… Vybrali sme pomerne jednoduchú trasu ktorú sme mali zvládnuť za necelých 6 hodín, no pre množstvo snehu na vrchole Brankova, sa naša pohodová trasa zmenila na brodenie až po …. Nakoniec nám to trvalo skoro 9 hodín.
Ale počasie bolo pekné, najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách bol ešte zamrznutý, tak myslím, že všetci boli spokojní.

Trasa: Biely Potok (pri Ružomberku) – Borovnisko (866 m.n.m.) – Ostré (1087 m.n.m.) – Brankov (1176 m.n.m.) – Vyšný Brankov (1136 m.n.m.) – Vodopád Brankov (840 m.n.m.) – Podsuchá (550 m.n.m.) – 11,5 km, 39 turistov
Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze

Turistickú sezónu sme začali v Zuberci. Ako vždy sme sa rozdelili na niekoľko skupín, a každá si absolvovala svoj program.
Najväčšia, turistická skupina sa vydala z Oravského Bieleho Potoka cez Mních do Zuberca. Po ceste sme narazili na novú rozhľadňu Machy. Boli by z nej pekné výhľady, keby sa Roháče neskryli do mrakov. Možno nabudúce…
Na vyhliadke sme sa stretli aj so skupinkou, ktorá si za svoj presunový prostriedok vybrala skialpové lyže. Tí vyšli popri zjazdovke Janovky až na rozhľadňu a potom to zlyžovali naspäť.
Tretia skupina išla zo Zuberca na na bežkách po perfektne upravených tratiach až na Spálenú a späť.
Ostatná partia ostala lyžovať v stredisku SKI Janovky Zuberec.

Pešia trasa: Oravský Biely Potok – Mních (1115 m.n.m.) – Rozhľadňa Machy (1202 m.n.m.) – Zuberec – 11 km, 21 turistov
Bežkárska trasa: Zuberec – Múzeum Oravskejdediny – Roháče Spálená a späť – 26 km, 6 bežkárov
Skialpová trasa: Zuberec, Janovky – Mních (1115 m.n.m.) – Rozhľadňa Machy (1202 m.n.m.) – Zuberec – 8 km, 3 skialpinisti
Lyžovanie: Zuberec, Janovky – 12 lyžiarov
Fotky z akcie nájdete na tomto odkaze